REHABMED
Terapia McKenzie


logo_1.pngDIAGNOSTYKA                                tel. 881 389 191
TERAPIA
PROFILAKTYKA

mckenzie_metod.gif

Co to jest?
Problem bólów kręgosłupa zarówno w naszym społeczeństwie, jak na świecie, staje się problemem masowym, wręcz cywilizacyjnym.
"Dyskopatia", "zwyrodnienie kręgosłupa", "rwa kulszowa", "rwa ramienna", czy wreszcie nieśmiertelne "zapalenie korzonków" - są to określenia, będące w codziennym użytku. Z reguły stosowane zamiennie, mogą stać się źródłem nieporozumień, a przy tym stwarzają mylne wrażenie licznych chorób, obecnych u tego jednego pacjenta, a przecież nie zawsze jest to prawda ponieważ określają jedno i to samo.
Jednocześnie mimo takiej mnogości diagnoz leczenie "pierwszego rzutu" zazwyczaj bywa jednakowe. Zestawy witamin i leków przeciwzapalnych w różnych postaciach - tabletki, czopki, maści, zastrzyki - o identycznym spektrum działania, pomimo różnych nazw, nie przynoszą pożądanego rezultatu.

Jak do tego dochodzi?

W ciągu naszego życia, podczas wykonywania czynności życia codziennego wiele czynności wykonujemy błędnie, pochylanie do przodu nawet 700 razy w ciągu dnia! Wielokrotne nieprawidłowe podnosznie, długotrwałe przebywanie w nieprawidłowej pozycji, często w pochyleniu do przodu podczas prac domowych
(zmywanie naczyń, odkurzanie, pranie ręczne), niewłaściwe siedzenie (w pochyleniu do przodu) zarówno w pracy jak i w domu oraz ignorowanie powstającego bólu prowadzi do powstawania zmian degeneracyjnych krążka międzykręgowego.
fazy.jpg

Co z tym zrobić?

Tu z pomocą przychodzi Metoda McKenziego- mechaniczne diagnozowanie i terapia kręgosłupa i stawów kończyn - jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia zespołów bólowych kręgosłupa oraz dolegliwości związanych z wypukliną jądra miażdżystego. Metoda opiera się w diagnozowaniu na rozbudowanym wywiadzie i badaniu przedmiotowym, w którym ocena diagnostyczna bazuje na znajomości wzorców objawów oraz analizie ich zmienności.
Odpowiednie diagnozowanie tą metodą pozwala terapeucie na natychmiastową odpowiedź na trzy zasadnicze pytania dotyczące występujących objawów bólowych u pacjenta:
z której części narządu ruchu pochodzą jego objawy,
czy ból ma pochodzenie chemiczne, czy mechaniczne,
jaki rodzaj zaburzenia mechanicznego leży u podłoża zgłaszanych przez niego objawów.
Niezwykła logika badania pacjenta bazuje na podstawowej, stale aktualizowanej wiedzy z anatomii, biomechaniki i neurofizjologii.

Cechy odróżniające metodę McKenziego od innych metod:
powtarzane ruchy wykorzystywane do oceny i leczenia,
akcent położony na niezależność pacjenta,
unikanie stwarzania zależności od terapeuty,
wykorzystywanie minimum interwencji ze strony terapeuty,
użycie ćwiczeń jako przysłowiowej „recepty" do zwalczania bólu,
położenie dużego nacisku na edukację pacjenta - zaangażowanie pacjenta w proces leczenia.
Wartość lecznicza metody została potwierdzona przez tysiące „badań indywidualnych", prowadzonych co roku przez klinicystów na pacjentach na całym świecie. System leczenia jest stale stosowany, ponieważ jest niezwykle skuteczny.